آهن St52

ورق ST52 نوعی ورق سیاه آلیاژی بوده که در صنعت کاربرد فراوانی دارد. این ورق یک فولاد ساختاری با مقاومت بالا است که می تواند به راحتی به سایر فولادهای قابل جوشکاری، جوش داده شود. ورق ST52 با دارا بودن مقادیر قابل توجهی عناصر سیلیسیم و منگنز نسبت به ورق های ST37 و ST33 از خواص مقاومت در برابر پیچش و خمش ، خاصیت ارتجاعی و تحمل وزن بیشتری برخوردار است.
آهن St52

آهن St52

 مشخصات و کاربردهای ورق فولادی ST52

حتما با فولاد های کم کربن آلیاژی آشنا هستید. این فولادها با کاهش حجم مصرفی فولاد در پروژه های عمرانی، نقش به سزایی در کاهش هزینه ها دارند. در این میان ورق ST52 با ترکیب شگفت انگیزی از شکل پذیری و استحکام، جایگاه ویژه ای دارد.

آشنایی اولیه با ورق ST52

یکی از مهم ترین خواصی که در ساختمان سازی مورد انتظار است، شکل پذیری بالا در عین تحمل وزن است. ورق ST52 به دلیل داشتن عناصر سیلیسیم و منگنز، در مقایسه با ورق های ST37 و ST44 از خواص ارتجاعی و استحکام مناسبی برخوردار است.

نکتۀ دیگری که این فولاد را متمایز می­کند، خواص جوشکاری آن است. در عملیات جوشکاری به دلیل حرارت بالای ایجاد شده، استحکام اکثر فولادها کاهش می یابد. اما ورق های ST52 بعد از عملیات جوشکاری یا شکل دهی باز هم استحکام قابل قبولی از خود نشان می دهند.

مشخصات عمومی فولاد ST52

ورق ST52 را در بازار به نام های «ورق سیاه» و «فولاد منگنز کم کربن» نیز می شناسند. طبق استاندارد، عدد پس از ST نشان دهندۀ استحکام کششی نهایی فولاد است. از این رو تنش تسلیم ST52 برابر ۳۶۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش نهایی آن برابر ۵۲۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

فولاد ST52 معمولا با گرید ۳N عرضه می شود؛ یعنی با نام ST52-3N. اعداد ۱ تا ۳ که پس از نام فولاد ذکر می شوند، نشان دهندۀ کیفیت و کارآیی آن هستند. گرید (درجه) ۱ معرف کاربردهای معمولی است که معمولا پس از نام فولاد نوشته نمی شود. گرید ۲ برای کارهای مهم و گرید ۳ برای فولادی با درجه خلوص بالا و خواص جوشکاری مناسب استفاده می شود. حرف N نیز نشان دهندۀ نرمالیزه شدن فولاد است.

عناصر آلیاژی

برای تولید ورق ST52 با توجه به کاربرد مورد نظر ممکن است عناصر آلیاژی مختلفی اضافه شود. شکل زیر عناصر آلیاژی اصلی این فولاد را نشان می دهد

1 1

خواص مکانیکی

مهم ترین خواص فولاد ST52 در جدول زیر آورده شده است.

2 1

ورق کربن استیل ST52 در گرید ۳، رایج ترین محصول این نوع فولاد در بازار ایران است. ورق‌های ST52 معمولاً در ضخامت های ۸ تا ۱۵۰ میلی متری، عرض از ۱۱۰۰ تا ۴۵۰۰ میلی متر و طول های از ۲۵۰۰ تا ۲۴۰۰۰ میلی متر عرضه می شوند. این ورق ها معمولاً در صنایع مخزن سازی و ساختمانی به کار می روند.

ورق ST52 با حالت رولی، یک فولاد سازه ای با آلیاژ کم و استحکام بالاست. این ورق ها قابلیت جوشکاری با انواع فولاد را دارند. به دلیل کم بودن کربن ST52 ، مقاومت به خوردگی بالایی را در آن شاهد هستیم. همچنین این ورق سیاه، عملکرد بسیار خوبی را در دمای بالا و پایین دارد.

مقایسه فولادهای ST37 و ST52

یکی از ابهاماتی که در صنعت وجود دارد، تفاوت ST37 با ST52 است. علی رغم خواصی که برای ST52 ذکر شد، فولاد ساختمانی مورد استفاده در ایران عمدتاً از انوع ST37 است. از نظر وزنی این دو ورق با هم برابرند. اما از نظر استحکام، ورق های ST52 به دلیل داشتن عناصر آلیاژی بیشتر، استحکام بیشتری دارند.

استفاده از فولاد ST52 به جای ST37 معمولاً موجب کاهش وزن فولاد مصرفی می شود. از این رو کاربرد آن پیشرفت خوبی در سال های اخیر داشته است. اما این کاربرد بیشتر جنبۀ صنعتی دارد تا ساختمانی. چراکه یکی از حیاتی ترین موضوعات در ساختمان‌سازی، موضوع زلزله است. اکثر مهندسین عقیده دارند عدم استفادۀ بهینه از فولاد ST52 ممکن است مقاومت به زلزله را کاهش دهد.

وجود عناصر آلیاژی بیشتر ST52 ، باعث ریزتر شدن ساختمان بلوری آهن و در نتیجه افزایش استحکام آن می شود. همچنین داشتن خواص جوشکاری مناسب، آن را برای استفادۀ صنعتی مناسب‌تر می کند. در مقابل فولاد ST37 انعطاف پذیری کمتر و صلبیت بیشتری دارد که آن را برای استفاده ساختمانی مناسب تر می کند.

کاربردهای ورق فولادی ST52

فولاد ST52 و محصولات جانبی آن، در صنایع مختلف کاربردهای زیادی دارند. از این ورق فولادی در ساخت ریل قطار، بدنۀ جرثقیل ها، اسکلت پل ها، شاسی ماشین های سنگین، دیواره قطعات صنعتی (مانند انواع مخزن) استفاده می شود.

ST52 به دلیل خواص جوشکاری عالی در فرایندهایی که نیاز به اتصالات جوش زیادی دارند، مورد توجه قرار گرفته است. فرایندهایی مانند ساخت اجزای پلت فرم ها، تجهیزات بالابر، توربین های بادی، سازه های دریایی و زیرزمینی و…

جهت اطلاع از آخرین موجودی و قیمت فولاد St52 با کارشناسان فولاد اصفهان تماس بگیرید.

ایمیل

info@fooladesfahan.com

با ما در تماس باشید

031-32502621

031-32503803

09131005042

انبار شاهپور جدید

استان اصفهان، اصفهان، خیابان امام خمینی، خیابان شهید زرین، روبروی سنگ شهریار، سوله سفید رنگ

دفتر مرکزی

اصفهان، خیابان پروین، روبروی پارک کوهسار، مجتمع برنا5، طبقه اول، واحد 2