فولاد سمانته

فولاد های سمانته به دو دسته تقسیم می شوند: سمانته های نیکل دار و سمانته های غیر نیکل دار، که فولاد 1.7131 از جمله فولاد های سمانته غیر نیکل دار می باشد. در واقع اصطلاح سمانته یا سمانتاسیون به معنی سختکاری سطحی می باشد که در واقع نوعی عملیات حرارتی هستند که سطح نمونه سخت می گردد و مغز نمونه بدون تاثیر سختی می ماند که در واقع می گوییم سطح سخت و مغز چقرمه (نرم) است.
فولاد سمانته

فولاد سمانته

فولاد آلیاژی سمانتاسیون یا فولادهای سطحی سخت شونده Case Hardening Steels یا Cementation Steels  علاوه بر عنصر کربن عناصر آلیاژی دیگری نظیر  منگنز، سیلیسیم ،کروم ،مولیبدن و نیکل دارند و تحت عملیات حرارتی کربن دهی تولید می شوند.

انواع فولاد های سمانته:

  • فولاد ۱٫۷۱۳۱

درفولاد آلیاژی سمانته ۱٫۷۱۳۱ به دلیل درصد پایین کربن، بعد از عملیات سخت کاری، به میزان بالایی از سختی دست نمی یابیم.
اگر سطح فولاد ۱٫۷۱۳۱ با عملیات کربن دهی پرکربن شود، سختی سطحی فولاد بالا می رود. حداکثر درصد کربن C در فولادهای سمانته ۰٫۳ درصد است.
حداکثر نفوذ کربن در فولادهای سمانته ۲ میلیمتر زیر سطح است. فولادهای سمانته سطحی سخت، مغزی  نرم و چقرمه و مقاومت به سایش بالایی دارند.
فولادهای گروه سمانتاسیون در عین حال مقاومت به ضربه بالایی نیز دارند.
فولاد سمانته ۱٫۷۱۳۱ برای ساخت و تولید چرخ های دنده دار کوچک، میل مرغک ها، اجزا فرمان، محور پین ها و سنبه ها استفاده می شود.

فولاد ۷۱۳۱ دارای ۰/۱۷ درصد کربن ، ۰/۳ سیلیسیم Si، و ۱/۲ منگنز Mn و حدود یک درصد کرم Cr می باشد.

  • فولاد سمانته ۱.۵۹۱۹ و ۱.۵۹۲۰

فولاد آلیاژی سمانته۱٫۵۹۱۹ به علت دارا بودن کرم Cr و نیکل Ni بالا در مقابل فشار و اصطکاک مقاومت قابل قبولی دارد.

فولاد آلیاژی سمانته ۵۹۱۹ برای ساخت انواع چرخ دنده پیستون میله های هزار خار – گژن پین میل فرمان و … به کار می رود و با پلیش عالی در صنایع پلاستیک و ملامین نیز به کار می رود.

  • فولاد سمانته ۷۱۴۷

فولاد سمانتاسیون ۷۱۴۷ نیز برای ساخت کلیه قطعاتی که باید دارای سطح بسیار سخت و مقاوم و در عین حال مغزی نرم و تغییر شکل پذیر باشند به کار می رود.

فولاد سمانته ۷۱۴۷ برای ساخت انواع مختلف چرخ دنده ،میل فرمان،  کرانویل و پیتیون و… استفاده می شود.

  • فولاد سمانته ۵۷۱۴

فولاد ۱.۵۷۱۴ یک فولاد مقاوم به حرارت در دسته بندی فولاد های سمانتاسیون می باشد. این فولاد سختکاری سطحی شده مقاومت بالایی در برابر اجزا سایشی ، لهیدگی ، بار های شدید و… دارد. این فولاد دارای عناصر تشکیل دهنده ای مانند کربن ، سیلیسیم، منگنز، کروم و نیکل می باشد . اصلی ترین پارامتر این فولاد برای داشتن مقاومت به سختی و حرارت داشتن نیکل در مقدار بالا می باشد.

  • فولاد سمانته ۱.۵۷۳۲

فولاد ۱.۵۷۳۲ ساختاری شبیه به فولاد ۵۷۵۲ دارد ولی مقدار نیکل در فولاد ۱.۵۷۳۲ کمتر می باشد. این فولاد از دسته فولاد های سمانتاسیون (سختکاری سطحی) می باشند. این فولاد برای ساخت قطعاتی مثل پلوس – پولی – وسایل یدکی اتومبیل و هواپیما و … مورد استفاده قرار میگیرند.

  • فولاد سمانته ۵۷۵۲

فولاد ۱.۵۷۵۲ فولادی دارای نیکل بسیار بالا می باشد که باعث خاصیت چقرمگی آن شده است. این فولاد در گروه فولاد های آلیاژی سمانتاسیون قرار دارد که از خاصیت ضربه گیری عالی و سختی پذیری سطحی برخوردار می باشد. این فولاد در چرخ دنده های گیربکس که نیازی به آبکاری ندارند ، محور ، دسته پیستون ، شافت و … مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین از این فولاد به صورت خام در صنایع پلاستیکی مانند قالب سازی نیز استفاده می کنند.

جهت اطلاع از آخرین موجودی و قیمت فولاد سمانته با کارشناسان فولاد اصفهان تماس بگیرید.

فولاد اصفهان

ایمیل

info@fooladesfahan.com

Foolad.esfahan1@gmail.com

با ما در تماس باشید

031-32502621

031-32503803

09131005042

آدرس

اصفهان، خیابان پروین، روبروی پارک کوهسار، مجتمع برنا5، طبقه اول، واحد 2