فولاد SPK

فولاد SPK یک فولاد ابزاری سردکار پرآلیاژ به شماره استاندارد 1.2080 شناخته می شود و در فولاد بهلر به شماره K100 نامگذاری شده است. فولاد SPK اغلب به روش ریخته گری و یا نورد سرد تولید می شود.
sdk steel

فولاد SPK

فولاد آلیاژی SpK یا Special K یکی از فولادهای ابزاری سردکار است و به علت پرکاربرد بودن آن در دسته بندی جداگانه معرفی می­گردد.

متداولترین این نوع فولادهای ابزاری با شماره استاندارهای ۱/۲۰۸۰  و X2 10Cr12 نامگذاری شده است.

همچنین این نوع فولادها به فولادهای آلیاژی پر کربن نیز معروف هستند. میلگرد SPK دارای سختی پذیری بالایی برای سرد شدن با روغن و یا هوا می باشد و پایداری مناسبی در طول عملیات حرارتی دارد.

باید توجه داشت که فولاد آلیاژی SpK در مقابل گرمادهی های سریع و نامنظم حساس می باشد.

برخی از موارد کاربرد فولاد آلیاژی Spkساخت تیغه های برش، ابزارهای خان کشی، قالب های پانج و پولک زنی و ابزارهایی که با آن ها عمل شکل دهی سرد صورت می گیرد،  می باشد.

همچنین از این نوع فولادها در تهیه غلتک های شکل دهی و سایزبندی خط تولید پروفیل، قالب های کشش سرد و گرم و کشش عمیق و خم کاری، دستگاه های نورد سرد و قالب های شکل دهی سرامیک و پودر استفاده می شود.

فولاد آلیاژی Spk را به عنوان یک فولاد دارای سختی بالا می شناسند و به علت داشتن کرم (Cr) بالا، مقاومت به سایش قابل قبولی دارد. عملیات حرارتی فولاد Spk معمولاً در دمای ۹۳۰ درجه سانتی گراد جهت سختکاری (فرگوته) انجام می شود.

با ایجاد اختلاف اندک در عناصر پایه فولاد و اضافه کردن عناصری نظیر وانادیوم و تنگستن به آن، فولادهای   Spk R و Spk NL تولید می شوند که هر کدام علاوه بر سختی و مقاومت به سایش بالا، ویژگی های به خصوصی دارند.

فولاد آلیاژی Spk R با شماره استاندارد ۱/۲۴۳۶ و فولاد Spk NL با شماره استاندارد ۱/۲۳۷۹ نامگذاری شده اند.

در طبقه بندی فولاد های سردکار علاوه بر فولادهای Special K می توان به فولاد کاربردی دیگری با نام فولاد آموتیت اشاره کرد. فولاد آموتیت (Amutit s) به شماره استاندارد ۱/۲۵۱۰  و با  داشتن عناصر وانادیوم  و تنگستن، علاوه بر خواص یاد شده در فولاد Spk ویژگی های منحصر به فردی دارد. فولاد آموتیت Amutit را به عنوان فولادی برنده و مقاوم به سایش می شناسند.

کاربردها

متریال قطعات طول بلند در ماشین آلات و وسایل نقلیه که نیاز به استحکام بالا، مقاومت کششی بالا ،انعطاف پذیری خوب و  مقاومت بالا در برابر شکست دارند  را از این نوع فولادها انتخاب کرده، همچنین انواع میل لنگ‌ها، محورهای غیر هم مرکز، اجزاء و قطعات دندانه دار، شافت‌های مربوط به صنایع سیمان، شاسی اتومبیل، صفحه دیسک ها را با این نوع فولادها تولید می­کنند.

جهت اطلاع از آخرین موجودی و قیمت فولاد SPK با کارشناسان فولاد اصفهان تماس بگیرید.

ایمیل

info@fooladesfahan.com

با ما در تماس باشید

031-32502621

031-32503803

09131005042

انبار شاهپور جدید

استان اصفهان، اصفهان، خیابان امام خمینی، خیابان شهید زرین، روبروی سنگ شهریار، سوله سفید رنگ

دفتر مرکزی

اصفهان، خیابان پروین، روبروی پارک کوهسار، مجتمع برنا5، طبقه اول، واحد 2