فولاد بلبرینگی

فولاد بلبرینگ 1.3505 که با کد 5210 هم شناخته می‌شود، در دسته فولادهای پرکروم و پرکربن قرار می‌گیرند، که خواص منحصر به فردی از خود نشان می‌دهند، مقادیر کروم و کربن بالای این فولاد خواص مقاومت به سایش بالایی به این فولاد می‌دهد، به دلیل حضور عنصر کاربیدزای کروم فاز کاربید تشکیل شده باعث افزایش چشمگیر سختی فولاد می‌شود.

فولاد بلبرینگ چیست؟ فولاد بلبرینگی (Ball Bearing Steel) به انواعی از فولاد می گویند در ساخت بلبرینگ ها استفاده می شود که با توجه به نوع کاربرد باید مقاومت بالایی در برابر فرسایش و فشار مستقیم داشته باشند و حد خستگی (Fatigue) آنها زیاد باشد.

 

بد نیست بدانید که بلبرینگ و رولبرینگ زیر مجموعه ای از یاتاقان (Bearing) محسوب می شوند. در ادامه بیشتر با انواع این نوع فولاد و کاربردهای آن آشنا خواهید شد.

فولاد بلبرینگی در انواع مختلف برای ساخت بلبرینگ

فولاد بلبرینگی از انواع یا زیر مجموعه یاتاقان

فولاد یاتاقان از جمله فولادهای بسیار پرکاربردی است که در ساخت بلبرینگ و رولبرینگ ها استفاده می کنند که قرار است دائما تحت فشار، سایش و فرسایش باشند. شکل ظاهری یاتاقان تعیین کننده انواع آن است به طوری که اگر ساچمه های گرد و توپ مانند در ساختار یاتاقان باشند، به آن بلبرینگ (Ball Bearing) می گویند.

 

در غیر این صورت اگر ساچمه های به شکل سوزنی، استوانی، مخروطی و کروی در ساختار یاتاقان باشد، به رولبرینگ (Roller Bearing) معروف هستند. به فولاد به کار رفته در ساخت این قطعات به ترتیب فولاد بلبرینگی و فولاد رولبرینگی می گویند.

 

توجه داشته باشید که میلگرد یاتاقان عمدتا در صنایع خودروسازی به عنوان بلبرینگ استفاده می شوند و از فولادی ساخته می شوند که دارای خصوصیاتی مثل مقاومت بالا در برابر حرارت، فشار و ضربه بوده و ضریب اصطکاک آنها کم است.

 

با توجه به اینکه بلبرینگ و رولبرینگ در صنایع مختلف از جمله صنایع شیمیایی، خودروسازی و غیره استفاده می شوند و دائما با مواد مختلف مثل آب، اسید و باز و گازهای اکسید کننده در تماس هستند، باید کاملا در برابر این شرایط مقاوم باشند تا خوردگی پیدا نکنند.

 

به همین دلیل فولاد به کار رفته در ساخت آنها عمدتا فولاد آلیاژی با عنصر کروم و یا از گریدهای استنلس استیل می باشد. البته استیل های با روکش کروم فلورید و یا روکش های سرامیکی و نیکلی هم به ترتیب برای محیط های خاص و بازی به عنوان فولاد بلبرینگی کاربرد دارند.

 

فولاد بلبرینگی درصد بالایی از عناصر بسیار مهمی نظیر کربن، مولیبدن، منگنز و مخصوصا کروم دارند. با این کار علاوه بر اینکه مقاومت بالایی در برابر فشار، سایش و فرسایش پیدا می کنند در برابر زنگ زدگی هم مقاوم می شوند.

خرید قولاد بلبرینگی

عملیات حرارتی فولاد بلبرینگ

عملیات حرارتی (Heat Treatment) که بر روی فلزات، فولادها و آلیاژهای فلزی انجام می شوند، تحت شرایط کاملا کنترل شده هستند تا خواص مکانیکی یا فیزیکی مدنظر صنایع مختلف حاصل شود. عملیات حرارتی که بر روی فولادهای مختلف از جمله فولاد بلبرینگی انجام می شود شامل سه مرحله حرارت دادن، سرد کردن و بازگشت دادن می باشد.

 

با توجه به اینکه فولادهای آلیاژی مختلف مثل ۱۴۵cr6 و ۱۰۰cr6 برای ساخت بلبرینگ ها استفاده می شوند، عملیات حرارتی مختلفی برای آنها نیاز است تا سخت کاری لازم ایجاد شود. معمولا رایج ترین نوع عملیات حرارتی برای فولاد بلبرینگی، آستنیته کردن تا دمای ۸۴۰ درجه، آبدهی در محلول روغن و حرارت مجدد برای عملیات بازگشت دادن می باشد.

 

توجه داشته باشید که کیفیت بلبرینگ و رولبرینگ های مختلف که ساخته شده توسط شرکت های گوناگون هستند به دلیل نوع خاص عملیات حرارتی انجام گرفته می باشد که به دلیل مزیت رقابتی ایجاد شده برای آنها، جزئیات آنها مشخص نیست.

عملیات حرارتی در ساخت فولاد بلبرینگی مختص هر شرکتی است

انواع فولاد بلبرینگی

فولادهای بلبرینگی و رولبرینگی انواع مختلفی دارند که کاربرد هر یک متفاوت است و به نوعی گریدهای مختلف آن به شمار می روند:

  • فولاد بلبرینگی ۱.۳۵۰۵ با شماره ماده فولاد ۱۰۰Cr6: این نوع از فولادها دارای خواص منحصربفردی مثل درجه سختی بالا، مقاومت بالا در برابر سایش، استحکام زیاد و چقرمگی عالی هستند.

قطر ساچمه های ساخته شده با این نوع فولاد برای استفاده در بلبرینگ ها تا ۳۰ میلیمتر است.

 

  • فولاد بلبرینگی ۱.۳۵۲۰ با شماره ماده فولاد ۱۰۰CrMn6: این نوع فولادها نیز مشابه با گرید قبلی هستند اما بخاطر داشتن عنصر منگنز، مقاومت و استحکام آنها بیشتر شده است.

ساچمه های ساخته شده با این نوع فولاد در ساخت بلبرینگ ها تا ۵۰ میلیمتر قطر دارند.

 

  • فولاد بلبرینگی ۱.۳۵۳۶ با شماره ماده فولاد ۱۰۰CrMo7-3: این نوع فولاد، استحکام و چقرمگی بسیار بالایی دارند و در برابر سایش بسیار مقاوم هستند. ضخامت یا قطر ساچمه های ساخته شده با این نوع فولاد ماکزیمم ۵۰ میلیمتر است.

 

  • فولاد بلبرینگی ۱.۲۰۶۳ با شماره ماده فولاد ۱۴۵Cr6: این نوع فولاد در دسته فولادهای یاتاقان بلبرینگ با استحکام بسیار بالا بوده و کاربرد بسیار بیشتری در مقایسه با سایر فولادهای بلبرینگی دارد. بلبرینگ های ساخته شده با این نوع فولاد در ابزارآلات صنعت و ساختمان کاربرد دارند.

از جمله ویژگی های شاخص این گرید، چقرمگی بالا، درجه سختی خارق العاده، مقاومت در برابر حرارت زیاد، زنگ زدگی و پوسیدگی، ساییدگی و هوازدگی است.

 

تمامی انواع فولادهای بلبرینگی گفته شده تحت استاندارد DIN آلمان ثبت شده اند و درصد و شیوه تولید آنها کاملا به روش های تضمینی و علمی مشخص هستند.

فولاد بلبرینگی در انواع مختلف

کاربرد فولاد بلبرینگی

تولید فولاد بلبرینگ مشابه با سایر انواع فولادهایی که در صنایع تولید می شوند، کاربردهای خاصی دارند که یکی از آنها ساخت بلبرینگ و رولبرینگ است. البته بلبرینگ ها خود به انواع خود تنظیم، کف گرد، زاویه ای و شیار عمیق تقسیم بندی می شوند و رولبرینگ ها نیز به انواع استوانه ای، مخروطی، سوزنی و کروی تقسیم می گردند که در ساخت همه آنها از فولادهای بلبرینگی و رولبرینگی استفاده می شود.

 

با این حال بخاطر استفاده از ورق آلیاژی مختلف در ساخت این نوع فولادها، کاربردهای دیگری هم دارند که از جمله آنها می توان به:

  • ساخت حلقه های اتصال؛
  • ساخت قطعات غلتکی؛
  • ساخت ساچمه های گوناگون؛
  • ساخت انواع دیسک و رینگ صنعتی؛
  • ساخت برقوزن و
  • تولید دریل ها

اشاره کرد.

قیمت فولاد بلبرینگ

قیمت بلبرینگ بستگی به نوع فولاد به کار در ساخت آن خواهد داشت. به طور کلی یکی از موارد بسیار مهم در خرید فولاد بلبرینگ انتخاب مناسبترین و بهترین نوع آلیاژ در ساخت فولاد سازنده آنهاست که با ۴ مدل از مهمترین آنها آشنا شدید.

 

قیمت نهایی فولادهای بلبرینگ بستگی به نوع فولاد و آلیاژ بکار رفته، نوع عملیات حرارتی، نوسانات ارزی و سایر موارد متغیر است و باید موقع خرید به نرخ روز استعلام قیمت گرفته شود.

 

شرکت بزرگ فولاد اصفهان با سابقه طولانی فعالیت در این زمینه و بکارگیری بهترین ورقه های آلیاژی در ساخت فولادهای بلبرینگی، با کیفیت ترین و مستحکم ترین نوع فولاد را تولید می کند.

 

کیفیت بالای کاری باعث شده تا فولاد اصفهان هزاران مشتری حقیقی و حقوقی داشته باشد و رضایت آنها بسیار بالا باشد. شما می توانید براساس نوع صنعت کاری قبل از خرید از مشاوره رایگان نیز استفاده کنید تا از سفارش خود مطمئن باشید.

بلبرینگ های ساخته شده از فولاد بلبرینگی با خصوصیات مکانیکی و فیزیکی عالی برای کاربرد در صنایع

سؤالات متداول فولاد بلبرینگی

فولاد بلرینگی چیست؟

این نوع فولادها به دلیل مقاومت بالا در برابر سایش، فرسایش، زنگ زدگی و تحمل بالای فشار در ساخت بلبرینگ استفاده می شوند و در صنایع مختلف کاربرد دارند.

فولاد یاتاقان چیست؟

از این نوع فولاد در ساخت فولاد بلبرینگ و رولبرینگ استفاده می شود که براساس شکل ساچمه به کار رفته در یاتاقان، نوع بلبرینگ یا رولبرینگ مشخص می شود.

مهمترین و پرکاربردترین گرید فولاد بلبرینگی کدام است؟

فولاد ۱۴۵Cr6 است که از جمله ویژگی های آن می توان به استحکام بالا، چقرمگی عالی، مقاومت در برابر سایش و زنگ زدگی و غیره اشاره کرد.

قیمت فولاد بلبرینگی چقدر است؟

براساس شیوه ساخت و حرارت دهی، نوع ورقه آلیاژی به کار رفته، نوسانات ارز و غیره به صورت روزانه، قیمت گذاری می شود.

ایمیل

info@fooladesfahan.com

با ما در تماس باشید

031-32502621

031-32503803

09131005042

انبار شاهپور جدید

استان اصفهان، اصفهان، خیابان امام خمینی، خیابان شهید زرین، روبروی سنگ شهریار، سوله سفید رنگ

دفتر مرکزی

اصفهان، خیابان پروین، روبروی پارک کوهسار، مجتمع برنا5، طبقه اول، واحد 2